Word-Wide

Тука има, тука няма. Къде е топчето?

Тука има, тука няма

Тука има, тука няма Правила

Оценете : Тука има, тука няма
Оценка: 3.0 от 1 гласа

Известна още с названието Къде е топчето?, Тука има – тука нема е вид игра, в която твърде вероятно, тоест почти винаги целта е да се излъже опонента. На пръв поглед тя изглежда много лесна и като че ли става въпрос за сръчност, късмет, добра концентрация и проследяване на топчето, но в повечето случаи не протича по очаквания начин и именно затова доста често наименованието й е синоним за измами.

Играта възниква още в Древна Гърция. Също може да бъде видяна на най-различни изображения от Средновековието.

През 1670 година в Англия за първи път се споменава за мошеничество в играта, публикувано в книга. През 1790 година мошеничеството се е извършвало с помощта на шивашки напръстници, а по-късно са били използвани орехови черупки. Днес се употребяват чашки, бутилки, кибритени кутийки и други.

Особена известност добива през 19 век, когато игрите често са се практикували около пътуващи изложения. Измамническият отбор, включващ оператор и съучастници, е изобразен през 1858 година в живопис на Уилям Пауъл Фрит. По-късно през 1895 година в своите автобиографични мемоари той споменава за особен вид измами с цел придобиване на пари от невинните хора на обществото.

Днес играта също се играе за пари в много от големите градове по света, обикновено на места с висока посещаемост на туристи (например Ню Йорк, Чикаго, Лос Анджелис, Барселона, Мадрид, Париж, Лондон, Берлин, Франкфурт и много други). В някои страни като Австрия и Германия е забранена, а във Великобритания е считана за нарушаване на обществения ред.

Играта е вдъхновила и телевизионно шоу, наречено „Цената е вярна“, в което участниците се опитват да придобият награда, като оценяват малки продукти, за да спечелят правото да намерят топче, скрита под една от четири черупки, наподобяващи орехи. Докато топчето не се показва по време на самото предаване, водещият разбърква черупките преди стартирането на всяка игра. Състезателите могат да спечелят или всички четири, или достатъчно опити, за да отгатнат къде е скрито топчето. Разбъркването е позволено единствено преди частта с назоваването на цената и след като първата малка сума е обявена то разместването се забранява абсолютно. Това се прави, за да може да бъде сигурно, че има шанс играта да бъде спечелена.

Създаден е и филм, свързан с тематиката на играта Тука има - тука нема. Той е руски, от 1982 година и носи името  "Трест, который лопнул". Негов режисьор е Александр Павловский.

Друг вариант на играта е Три карти Монте, където се търси една определена карта – в повечето случаи дама купа. Раздавачът размества всички три карти пред погледа на минувачите или участващите. Главната цел е да се познае къде се намира дамата и по този начин се печели залога.

Онлайн казино Betano: много бонуси без депозит

18+ | Важат правила и условия.